Konstrukcje Stalowe

płyty warstwoweWspółczesne budownictwo przemysłowe, powoli odchodzi od schematów budowlanych wykształconych przed laty. Dzisiejsze budynki, w przeciwieństwo do starszych, coraz rzadziej wznoszone są przy użyciu cegieł i betonu, zaś częściej, jako materiał budowlany wykorzystują stal. Nowoczesne obiekty to raczej potężne konstrukcje wykonane ze stali, wykończone różnorodnymi materiałami, takimi jak płyty warstwowe czy szkło zbrojone – sprawdź tu.

Wszystkie konstrukcje stalowe, powstają jeszcze w zakładach produkcyjnych, gdzie w zgodzie z projektem powstają stalowe profile, które dopiero na placu budowy są skręcane przy pomocy śrub w jedną, wielką i stabilną konstrukcję budynku. Możliwości zastosowanie konstrukcji stalowych są przeogromne, gdyż z powodzeniem wykorzystuje się je do budowy obiektów przemysłowych, budynków użyteczności publicznej, wieżowców a nawet mostów. Choć w tym ostatnim wypadku w dalszym ciągu stosowane są także elementy wykonane z konstrukcji stalowych oraz żelbetonu.

Konstrukcje stalowe maja jedną wielką zaletę a mianowicie są niepalne i odporne na ogień. Jednak stal, jako materiał, poddana długiemu działaniu wysokiej temperatury, niestety ulega odkształceniom, przez co budynki mogą ulec zniszczeniu. Dlatego też także i w wypadku konstrukcji stalowych należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Niezależnie jednak od tego, konstrukcje stalowe są wykorzystywane coraz częściej, przede wszystkim przez wzgląd na niskie koszty inwestycji oraz szybką jej realizację. Dodatkowo, montaż konstrukcji przy pomocy śrub, umożliwi jej późniejszy demontaż i przeniesienie w inne miejsce, co daje jej wielką przewagę nad obiektami murowanymi, których niestety przenieść już nie sposób.

Comments are closed.